Plan Ratuszowy

Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze to jedna z największych atrakcji tego miasta. Warto wybrać się tu na weekend albo choćby dzień, jeśli postanowiliście pozwiedzać Dolny Śląsk.
Podobno Dolny Śląsk nadal kryje w sobie wiele niespodzianek – wystarczy wspomnieć podziemne kompleksy w Górach Sowich czy bunkry w lasach. Warto odkrywać je po kolei, ale także zwiedzić wspaniałe miasta – na czele z Wrocławiem, ale także Jelenią Górę czy Kłodzko. Tym razem zabieramy Was do Jeleniej Góry, a konkretnie na wspaniały plac Ratuszowy.
Otaczają go z każdej strony podcienie, a pośrodku znajduje się klasycystyczny ratusz. Dla mieszkańców Jeleniej Góry nie ma wątpliwości, że miasta – tutaj, na placu, zaczęło kształtować ono swoją tożsamość. Było to główne miejsce, które z czasem się rozrastało.
Warto jednak wiedzieć, że doszło też do wielkiej katastrofy – prawie całkowitego wyburzenia, a domy wybudowano od podstaw. Zostały pozbawione wtedy historycznych ozdób i ornamentów, straciły swój charakterystyczny klimat. Mimo to jeleniogórski Rynek znalazł się też w ważnym rankingu portalu Waszepodroze.pl – w zestawieniu rywalizowały rynki i place w takich miastach jak m.in. Wrocław czy Kraków.
Okazuje się jednak, że rewitalizacja Rynku obecnie jest poza zasięgiem finansowym samorządu. Plac Ratuszowy, mimo że ładny, jest obecnie nieco zaniedbany – w plebiscycie na najpiękniejszy rynek w Polsce wizytówka Jeleniej Góry nie wygra, ale na pewno warto zwiedzić to miasto podczas podróżowania po terenach Dolnego Śląska.

KKw,fot.satynek/Pixabay