owczarek

Owczarek niemiecki czy staroangielski

Wybór psiaka to duży dylemat i trzeba poważnie się nad tym zastanowić. Popularne są m.in. labradory czy owczarki niemieckie, z maluchów buldogi francuskie, a do ogrodu m.in. bobtail. Tym razem omówimy dwie wybrane rasy owczarków – niemieckiego i staroangielskiego.

Bobtail – „krótki ogon”

Kojarzysz może puchatą kulkę z reklamy farb Dulux? Tak, jej głównym bohaterem jest właśnie bobtail. Słynie z pięknej i długiej sierści, o którą trzeba jednak odpowiednio zadbać. Ma tak bujną grzywę, może zasłania mu ona nawet oczy! Wygląda jednak uroczo i sympatycznie, jest często wybieranym psem rodzinnym. Skąd nazwa? Otóż owczarek staroangielski ma niezwykle krótki ogon! Rasa wywodzi się z Wysp Brytyjskich, dawniej – jak to owczarki – strzegły stad przed zwierzyną, a potem pełniły rolę psów pasterskich.
Więcej na temat Bobtail’a na tej stronie.

Owczarek niemiecki

Skoro już jesteśmy przy filmach, owczarek niemiecki to m.in. popularny Alex z polskiego serialu. Bardzo popularne od wielu lat, radosne, ale też narażone na problemy ze stawami. Występują w dwóch odmianach – krótko- oraz długowłose. To typ sportowca i trzeba dotrzymać mu kroku – lubi ruch, ma duże pokłady energii! Chętny do współdziałania, ma temperament, będzie zaczepiał i prowokował do zabawy. Na szkoleniu podporządkuje się właścicielowi, ale wymaga to czasu i pracy. Dogaduje się z dziećmi, ale niekoniecznie obcymi, poza tym wymaga jednak pewnej kontroli – nie jest tak cierpliwy jak niektóre inne rasy.

Ewelina, f: Free-Photos / pixabay