Czy warto zapisać się na studia podyplomowe?

W modzie jest teraz posiadanie rozmaitych kwalifikacji – ukończenie dwóch kierunków studiów, znajomość języków obcych, ukończenie różnych praktycznych kursów itd. Warto mieć także dyplom ukończenia studiów podyplomowych.
Zdobywanie nowych kwalifikacji to inwestycja w siebie, a zatem warto wybrać się na studia podyplomowe. Najczęściej podejmujemy studia podyplomowe z realiów rynku pracy albo wewnętrznej potrzeby.
Wybór kierunku takich studiów jest jednak trudniejszy – wiadomo, że warto poszerzać wiedzę, ale trudno zdecydować, co może nam się w karierze zawodowej przydać. Wskazane byłyby zatem kierunki dość uniwersalne albo przeciwnie – o wąskiej specjalizacji.
Kierujmy się zatem wykonywaną pracą zawodową – może przyspieszy nam to drogę do oczekiwanego awansu lub też poszerzy możliwości i sprawi, że szybko zyskamy lepszą pracę w innym miejscu. Motywacji jest jednak więcej – umysł wciąż pobudzany, nie obumiera, szybciej pracuje, jego stymulacja opłaca nam się na wielu frontach.
Jeśli jednak wolimy ukończyć jakieś studia dla siebie – traktując je jako hobby, jedną z pasji, którą odłożyliśmy na później w czasach studenckich – wybierzmy właśnie tryb podyplomowy. Można wtedy studiować wygodnie, w weekendy, a po roku lub dwóch uzyskać dyplom – cały czas będąc czynnymi zawodowo. Samorealizacja i satysfakcja, dbanie o rozwijanie swoich pasji, są równie ważne.
Co więcej, zwykle studiowanie jest też dobrze widziane przez pracodawcę – oznacza, że chcemy się rozwijać, lubimy wyzwania i stawiamy sobie śmiałe cele. To cenne zalety pracownika i mogą one przyczynić się do oceny, jaką wystawi nam pracodawca, a nawet zdobycia lepszego stanowiska lub przyspieszonego awansu. Warto też sprawdzić, czy firma nie współfinansuje takich przedsięwzięć jak kursy, szkolenia czy studia podyplomowe.
W końcu stanowią przerwę od pracy, odskocznię, pozwalają odreagować i skupić się na czymś innym. Tym bardziej, jeżeli nie przepadamy za wykonywaną pracą lub miejscem pracy, np. z powodu atmosfery, toksycznego szefa lub ludzi, z którymi pracujemy.
Ważny jest także wybór uczelni lub szkoły – każda jednostka dydaktyczna ma swoje zalety, ale warto sprawdzić, jaki jest program studiów, kadra, godziny zajęć i warunki zaliczenia. Pomocne będą też opinie zamieszczone na różnych forach – może okazać się, że wybrany kierunek wcale nie jest tak interesujący, gdyż nauczymy się głównie teorii. Zastanów się zatem, jaki masz główny cel – jeśli wiedza ma przydać się w pracy, dobry będzie program zawierający wiele zajęć praktycznych.

KKw,geralt/Pixabay