Karkonoski Park Narodowy

Wybieracie się do Jeleniej Góry na weekend? Wydłużcie go o kilka dni, bo jedynie około 20 km dalej znajduje się Karkonoski Park Narodowy – zdecydowanie warto spędzić w nim wiele godzin na spacerach!
Karkonoski Park Narodowy ma na celu ochronę, ale i udostępnianie turystom pięknych Karkonoszy. Powierzchnia parku wynosi około 55 kilometrów kwadratowych, czyli jest dwukrotnie mniejszy od Jeleniej Góry.
To jedna z największych atrakcji w okolicy – każdego roku przybywa tu około 2 milionów turystów skuszonych wspaniałą przyrodą, widokami i możliwością spacerowania po aż około 120 kilometrach szlaków turystycznych!
Niewielka odległość od Jeleniej Góry sprawia, że turyści chętnie spędzają czas zarówno w Jeleniej, jak i na szlakach. Najwięcej z nich udaje się na Śnieżkę (1603 m n.p.m.), najwyższą górę Sudetów, na którą prowadzą liczne drogi. Jest też możliwość skrócenia trasy – można skorzystać z wyciągu na Kopę.
Co ciekawe, Karkonosze mają rzeźbę polodowcową – pamiątkę po lodowcu z epoki plejstocenu. Występują tu różne relikty – rośliny ze Skandynawii, skąd też Karkonoski Park Narodowy bywa określany jako „skandynawska przyroda w sercu Europy”. Warto zwrócić uwagę także na granitowe skałki o fantazyjnych kształtach – Twarożnik, Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki itd., torfowisko Upy, dolina Wilczego Potoku, Sowia Dolina, Śnieżne Kotły itd. Z kolei Ścieżką nad reglami można wybrać się na długie spacery po wyjątkowo malowniczych terenach.

KKw,fot.12019/Pixabay