Plac Ratuszowy – serce Jeleniej Góry

Jelenia Góra słynie jako miasta z ciekawą historią. Prawa miejskie uzyskało jeszcze przed 1281 rokiem. Warto wybrać się na zwiedzanie Jeleniej Góry w wybrany weekend i spróbować zgadnąć, jak wyglądała kiedyś, przed laty.


W 1975 roku Jelenia Góra została stolicą nowego województwa, gdyż miała silną pozycję gospodarczą i kulturalną w całym regionie. Rok później przyłączono do niej Cieplice Śląskie-Zdrój, słynny kurort uzdrowiskowy.

Centrum miasta mieściło się w pobliżu placu Ratuszowego i to właśnie wokół niego tętniło życie. To akurat nie zmieniło się do dzisiaj – nadal w obrębie placu działa najwięcej restauracji i kawiarni, a także spacerują liczni turyści. Również wiele wyjątkowych zabytków i atrakcji znajduje się niedaleko serca miasta.

Obecna zabudowa placu Ratuszowego pochodzi z lat 70., ale jest stylizowana na dawniejszą. Na placu Ratuszowym odbywają się najważniejsze wydarzenia, m.in. koncerty, wystawy produktów regionalnych (np. „Wyprodukowano pod Śnieżką”), Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości, Letnie Kino Plenerowe, pikniki rodzinne, festiwale (np. teatrów muzycznych), Zlot Zabytkowych Mercedesów, maraton rowerowy, Parada Rowerów, Bieg Niepodległości czy też Jeleniogórska Giełda Kolekcjonerska, a także powitanie Nowego Roku czy rozmaite uroczystości z okazji różnych świąt itd.

KKW, foto. wikipedia