Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego

Jelenia Góra oferuje wiele atrakcji, o czym informujemy Was na bieżąco. Tym razem polecamy wyjątkowy skansen przy drodze dojazdowej do Karpacza i Kowar – szczegóły poniżej.


Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego to nie lada gratka dla dzieci zainteresowanych wojskiem i uwielbiających zabawy w żołnierza, ale także dla dorosłych, którzy faktycznie odbyli służbę wojskową. Mieści się przy ulicy Sudeckiej, na terenie dawnej jednostki wojskowej. Stanowi Oddział Muzeum Karkonoskiego, które również polecamy.

Warto wybrać się do skansenu, aby obejrzeć plenerową ekspozycję ciężkiej broni – dawniej, w latach 1944-1970, była ona używana przez Ludowe Wojsko Polskie. Na uwagę zasługuje także wystawa stała „Historia Garnizonu Jelenia Góra”. Można poznać historię jednostek wojskowych. Aż do 2004 roku stacjonowały one w Jeleniej Górze – bardzo długo, bo od drugiej poł. XIX wieku. Na uwagę zasługują też dawne pamiątki, m.in. fotografie, dokumenty, odznaczenia, umundurowanie i uzbrojenie zarówno żołnierzy polskich z lat 1945-2004, jak i niemieckich z lat 1890-19456.

Jest to jedna z ważniejszych atrakcji Dolnego Śląska, a z pewnością największa tego typu. Sprzęt wojskowy używany podczas II wojny światowej, m.in. wyrzutnia haubicza, stacja radiolokacyjna, artyleria przeciwlotnicza, armata przeciwpancerna i prawdziwa duma skansenu – czołg T-34-85. Czołgi te zastąpiły czołgi T-34/76 i zyskały one większy kaliber oraz trzyosobową wieżę.

Co więcej, warto wybrać się w jeszcze jedno miejsce, położone w niedużej odległości. Mowa o wystawie plenerowej oddalone około 9 km na zachód od Łomnicy. Tu z kolei znajduje się sprzęt radiolokacyjny z całej Polski.

KKW,Photo by DrabikPany on Foter.com / CC BY