Jelenia Góra – miasto na weekend

Weekend na Dolnym Śląsku? Oczywiście trzeba zobaczyć Wrocław, wybrać się nad Odrę, a także do Kluczborka, ale polecamy również wycieczkę do Jeleniej Góry. Co tam zobaczycie? Podpowiadamy poniżej.

Jeśli chcecie spędzić udany weekend w jakimś polskim mieście, macie duży wybór – Kraków, Poznań czy Lublin to jednak dość oczywiste wybory. Warto zatem zdecydować się na coś innego, być bardziej oryginalnym – polecamy m.in. Jelenią Górę. Miasto nie jest duże, ale za to ma swój klimat i interesujące atrakcje, m.in. zabytki, ale też muzea czy park miejski na wzgórzu Kościuszki.

Turystów urzekają przede wszystkim zabytki Starego Miasta – aby poznać je wszystkie, należy wybrać się na spacer jedną z dwóch tras. Wtedy macie pewność, że atrakcje położone przy Jeleniogórskim Trakcie Śródmiejskim Wam nie umkną. Mały Trakt Śródmiejski ma jedynie 5 km, ale za to Duży Trakt Śródmiejski… aż około 20 km! Oba są warte spaceru, a zatem warto odpowiednio rozłożyć siły.

Co zobaczymy w Jeleniej Górze?
Otóż między innymi plac Ratuszowy, Ratusz i siedem domów, kaplicę św. Anny, fontannę z Neptunem, liczne budynki sakralne (np. bazylikę, cerkiew prawosławną itd.), basztę Grodzką, mury obronne czy wieżę zamkową. W Jeleniej Górze są także ciekawe muzea, np. Muzeum Karkonoskie w uroczym budynku drewnianym, w którym mieszczą się liczne eksponaty związane z historią, etnografią, sztuką regionu, rękodziełem oraz rzemiosłem.

Jednak poza zwiedzaniem warto też wybrać się na podziwianie przyrody, czyli na wycieczki po górach. W końcu Karkonosze są najwyższą częścią jednego z pasm górskich w Polsce, czyli słynnych Sudetów. Spróbujcie zdobyć cztery najwyższe szczyty, czyli Śnieżkę, Wielki Szyszak oraz Łabski Szczyt oraz Szrenicę.

(KKw / Fot. By Klaus-Norbert Müller – Fotografia własna, CC BY-SA 3.0)